Mieć olej w głowie i na toaletce :)

5/31/2016

Witajcie!
Dzisiejszy wpis będzie dotyczył olejów roślinnych i ich dobroczynnego wpływu na waszą skórę.

Osoby interesujące się choć trochę kosmetyką doskonale wiedzą, że oleje roślinne to znany składnik produktów kosmetycznych. Oleje znajdziemy w kremach, balsamach, maseczkach, peelingach, w pomadkach czy nawet w żelach pod prysznic! Stosowane są często przy okazji masaży (z dodatkiem glinki czy olejków eterycznych). Możecie jednak pójść o krok dalej i takie oleje zakupić i stosować samodzielnie w naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała (jeżeli nie macie czasu na przygodę z olejami roślinnymi polecam serdecznie luksusowe biokosmetyki Anna Pikura, w których znajdziecie wyjątkowe oleje roślinne dające, w połączeniu z innymi naturalnymi składnikami czynnymi, naprawdę niesamowite efekty!).

Jeśli znaleźliście czas na domową, naturalną pielęgnację to warto poznać trochę bliżej obszerny świat olejów roślinnych. Olej to substancja, która posiada oleistą konsystencję w temperaturze pokojowej (oprócz oleju kokosowego, który zamienia się w płyn w temperaturze 25 stopni Celsjusza), otrzymywana z pestek, owoców, nasion lub kiełków. Oleje zazwyczaj łatwo się przyswajają (ze względu na budowę komponentów przypominającą budowę ludzkiej skóry) i nie występuje po nich reakcja alergiczna (jednak jak ze wszystkimi naturalnymi sposobami pielęgnacji tutaj także warto zrobić najpierw test skórny). Najważniejszymi składnikami każdego oleju jest ogromna ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, o których wpływie na nasze piękno pisałam w poprzednich postach, oraz rozpuszczalne w tłuszczach witaminy.

O dobroczynnych właściwościach olejów roślinnych wiedziano już w Starożytnym Egipcie. Oleje stosowane były podczas rytuałów a także w codziennym życiu, jako ochrona przed palącym słońcem Afryki. Również pierwszy stworzony krem (receptura Galena z Pergamonu) w swoim składzie zawierał olej z oliwek (oliwę). Według niektórych autorów najstarszym olejem kosmetycznym był olej sezamowy. Aztekowie natomiast preferowali oleje z awokado i z jojoby.

Oleje dzielimy na trzy grupy (na podstawie zdolności zamieniania warstwy oleju w elastyczny film o stałym skupieniu; im szybciej wysycha tym olej zawiera więcej kwasów tłuszczowych):
  1. oleje nieschnące – zawierające maksymalnie 19% kwasów tłuszczowych wielonienasyconych – możemy je przechowywać do 8 miesięcy. Doskonale spiszą się przy cerach suchych i dojrzałych (bez odpowiedniego oczyszczania twarzy mogą działać zaskórnikotwórczo). Do olejów nieschnących zaliczamy, m.in.: olej rycynowy, olej z awokado, olej z orzechów laskowych, olej z orzechów makadamii, olej z orzechów arachidowych, olej kokosowy, oliwę z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek dyni, olej ryżowy.
  2. oleje półschnące – zawierające maksymalnie 49% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych – możemy je przechowywać do pół roku. Nadają się one praktycznie do każdego rodzaju cery. Do olejów półschnących zaliczamy: : olej z pestek moreli, olej sezamowy, olej migdałowy.
  3. oleje schnące – posiadają ponad 50% kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i mają dosyć krótki termin przydatności, bo tylko 4 miesiące. Najodpowiedniejsze do cer tłustych i mieszanych. Przykłady olejów schnących to: olej słonecznikowy, olej lniany, olej z konopi, olej z nasion wiesiołka, olej z rokitnika, olej z czarnuszki siewnej, olej sojowy, olej z pestek winogron czy olej z orzecha włoskiego.
Jak działają oleje? Oto niektóre z ich wyjątkowych właściwości:
  • posiadają umiejętność rozpuszczania witamin i innych substancji o wysokiej biologicznej aktywności;
  • wzmacniają barierę ochronną skóry (czyli działają okluzyjnie);
  • zabezpieczają skórę przed utratą nawilżenia tworząc specyficzny film na jej powierzchni.
  • dodają skórze jędrności, elastyczności, miękkości;
  • zapobiegają łuszczeniu się skóry;
  • wzmagają regenerację skóry, działają przeciwstarzeniowo;
  • koją, wyciszają i leczą skórę;
  • działają odprężająco i tonizująco na ciało;
  • chronią nawet najdelikatniejszą skórę (nadwrażliwą) – stosuje się je w pielęgnacji dzieci;
  • pielęgnują i chronią włosy – zwłaszcza osłabione, wypadające a także bardzo zniszczone zabiegami i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi;

A jakie oleje będą idealne do poszczególnych rodzajów skóry? Oto niektóre z nich!
  • Olej z kminku, z jojoby, olej z dzikiej róży, olej migdałowy, morelowy, olej andiroba i olej arganowy będą niezastąpione w pielęgnacji skóry wrażliwej.
  • Olej z kiełków pszenicy, olej z dzikiej róży i ponownie olej morelowy oraz olej arganowy z powodzeniem zastąpią niektóre kosmetyki do cery dojrzałej.
  • Olej z jojoby, olej z orzechów makadamia, olej sezamowy, olej z orzechów laskowych i olej z dzikiej róży doskonale spiszą się w pielęgnacji cery normalnej.
  • Olej z jojoby, olej z orzechów laskowych, olej z orzechów makadamia, olej z kukurydzy oraz olej arganowy świetnie zatroszczą się o cerę tłustą i mieszaną.
  • Olej z avocado, olej z jojoby, olej z orzechów makadamia,  olej z kminku, olej migdałowy, morelowy, oliwa z oliwek, olej z kiełków pszenicy, oraz olej z dzikiej róży będą niezastąpione dla skóry suchej.
  • Olej z orzechów makadamia, olej z migdałów, olej morelowy i słonecznikowy, oliwa z oliwek oraz olej sezamowy będą odpowiednie do pielęgnacji nadwrażliwej skóry małych dzieci.
  • Oliwa z oliwek, olej z orzechów makadamia, olej z awokado i olej z jojoby będą niezastąpione podczas opalania.

Dodatkowo, oleje roślinne możemy z powodzeniem spożywać – troszczą się one wtedy o nasz wygląd od wewnątrz! Pamiętajcie jednak, że oleje (z wyjątkiem oleju kokosowego) zazwyczaj jemy na zimno – jako dodatek do sałatek lub zamiennik masła czy margaryny.

Powinniśmy zwracać uwagę na to skąd kupujemy olej. Najlepsze są oleje tłoczone na zimno (właśnie dlatego nie wytrzymują wysokich temperatur, jednak przepięknie pachną, cudnie smakują i mają dużo większą ilość kwasów tłuszczowych i witamin) z roślin pochodzących z ekologicznych upraw. Mamy wtedy pewność, że ich wartość biologiczna jest znacząca. Pamiętajmy również, aby oleje przechowywać w zaciemnionych i chłodnych miejscach – wtedy będziemy pewni ich wysokiej jakości i skuteczności.

Na dzisiaj to już wszystko. W poście za tydzień przyjrzymy się bliżej olejom stosowanym w kosmetyce i dowiemy się jak szczegółowo działają i w czym mogą nam pomóc.

Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia!

You Might Also Like

6 komentarze

  1. Bardzo interesujący wpis! Może muszę dać jeszcze szansę olejom? Tak je wszyscy zachwalają a ja każdą przygodę z różnymi olejami wspominam niezbyt dobrze. Konsystencja olejów i ich gólna "tłustość" mi nie pasują..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, ja również dosyć długo się do olejów przekonywałam :) Ale łyżkę oleju dwa razy dziennie przełknę :) a i do masażu również twarzy są moim zdaniem wspaniałe :) Zawsze też można dodawać różne oleje do mielonej kawy lub cukru i robić taki naturalny peeling :)

      Usuń
  2. oelej stosuję do wszystkiego od ponad roku i jestem ich milosnikiem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja sobie wcześniej nawet nie zdawałam sprawy z tego jak bardzo cenne i skuteczne są oleje roślinne... też od pewnego czasu jestem ich fanką :)

      Usuń
  3. Ja ostatnio olejuje(?) włosy ale jakoś się zaczęły buntować ;p
    A tak to oczywiście do każdej sałatki ;)
    A olej kokosowy jest idealny do pielęgnacji ciała ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Olej kokosowy to mistrzostwo świata jeśli chodzi o nawilżanie :) A jakiego oleju używasz do włosów?

      Usuń

Odwiedź stronę Anna Pikura!


Zapraszamy!