Masaż - lek na płynący czas

5/17/2016

Witajcie!
Dzisiaj opowiem Wam o niezwykłych właściwościach masaży. Są one nie tylko cudnie relaksujące i uspakajające, potrafią także dodać energii, wyszczuplić i pomóc w walce z cellulitem. Co więcej! Sprawiają, że czujemy się młodsi i właśnie tak wyglądamy. Leczą i koją.


Ale zacznijmy od początku. Masaż znano już w starożytnych Chinach. Tam jego głównym zadaniem była poprawa samopoczucia. Wykonywane uciski i ruchy z czasem ewoluowały i dziś mamy ogromną ilość masaży, wykonywanych dłońmi, stopami, łokciami lub przy pomocy różnych przedmiotów.

Dobroczynne efekty masowania zna każdy, kto regularnie poddaje się masażom wykonywanym przez profesjonalny personel w salonach kosmetycznych. Działanie masażu jest albo miejscowe bądź ogólne – wtedy masaż oddziałuje na cały organizm. Masaż poprawia krążenie, również limfatyczne. Skóra staje się jędrna, elastyczniejsza i lepiej odżywiona. Pomaga również usunąć martwy naskórek – dlatego często w salonach masażom towarzyszy peeling dla osiągnięcia pełnego spektrum działania. Masaż klasyczny rozluźnia, ale dodaje także energii.

Masaż to nie tylko jeden rodzaj dotyku. Każda technika odpowiada za inne efekty masażu, dlatego tak ważne jest, aby wykonywał go profesjonalista, który zna anatomię człowieka i w żaden sposób nie zaszkodzi:
  • Głaskanie – zazwyczaj to początek i koniec masaży. Reguluje wydzielanie sebum, usuwa zrogowaciały naskórek. Nasza skóra staje się miękka, gładka i sprężysta. Jest niejako przygotowaniem skóry do kolejnej części masażu.
  • Rozcieranie – poprawia metabolizm komórkowy i krążenie. Rozgrzewa. Pamiętajcie, że nie należy go wykonywać w okolicach oczu, bo grozi to nawałem nowych zmarszczek lub pogłębieniem już istniejących.
  • Ugniatanie – również przyspiesza krążenie, doskonale napina skórę i sprawia, że jest bardziej elastyczna. Warto pamiętać, że osoby z problemem pękających naczynek nie powinny być w ten sposób masowane.
  • Wyciskanie – zazwyczaj stosowane w końcówce zabiegu. Usuwa toksyny i zastoje limfatyczne z naszego organizmu.
Masaż często "pożyczany" jest przez różne zabiegi medycyny estetycznej. Zabieg endermologii na przykład polega na "rolowaniu" skóry między dwoma rolkami urządzenia, którym steruje kosmetolog. Skóra staje się ujędrniona, zwiększa się także spalanie tkanki tłuszczowej, a w efekcie ciało staje się szczuplejsze i gładsze (pozbawione cellulitu).

Przez stulecia techniki masażu bardzo się rozwinęły. Poniżej wymienię te najważniejsze, które cechują się największym wpływem na organizm człowieka zarówno zdrowotnym jak i upiększającym.

MASAŻ KLASYCZNY – jest najbardziej popularnym masażem. Nie tylko leczy, ale poprzez oddziaływanie mechaniczne na skórę, tkankę podskórną, mięśnie i stawy przeciwdziała wielu chorobom. Dodatkowo przyspiesza metabolizm i zmniejsza tkankę tłuszczową, co poprawia wygląd i strukturę skóry. Odstresowuje i rozluźnia. Można wykonywać taki masaż na całe ciało, bądź na jego część.
MASAŻ RELAKSACYJNY – to doskonały sposób na odprężenie się po ciężkim dniu pracy. Współcześnie duża część dolegliwości takich jak: ból pleców, szyi, ból głowy, zmęczenie oczu, zmniejszona koncentracja, depresja, nerwowość, nadpobudliwość, zmęczenie i skoki ciśnienia krwi związana jest z wysokim poziomem stresu. Masaż relaksacyjny rozluźnia dzięki spokojnym, równomiernym, rytmicznym i łagodnym ruchom masażysty. Zabieg ten pomaga przywrócić prawidłowe krążenie, rytm serca i ciśnienie krwi. Dodatkowo jest niezrównanym sposobem na walkę z bezsennością. Relaks podczas masażu ma różne poziomy:
– fizyczny – zmniejszenie napięcia mięśni i całego ciała;
– emocjonalny – wyciszenie, uspokojenie oraz uczucie radości;
– psychiczny – zwiększenie poczucia własnego ciała i reakcji psychosomatycznych.
Zazwyczaj podczas tego rodzaju masażu, zabiegowi towarzyszy uspokajająca muzyka, aromatyczne  świece, kadzidła.
MASAŻ ODCHUDZAJĄCY – pomaga zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej. działa zwłaszcza na pośladki, biodra oraz uda. pozwala zmniejszyć wagę. Mocne, intensywne masowanie spala tkankę tłuszczową i przyspiesza metabolizm, usuwa toksyny łącznie z rozbitą tkanką tłuszczową z organizmu. Poprawia ukrwienie i ujędrnia skórę. Często podczas masażu stosuje się specjalne kosmetyki, które dodatkowo pobudzają przemianę materii i działają rozgrzewająco. Zazwyczaj serii takich masaży towarzyszy odpowiednia dieta i ćwiczenia, by uzyskać maksymalne efekty.
MASAŻ ANTYCELLULITOWY (drenaż limfatyczny) – aby poradzić sobie z pomarańczową skórką najlepsze będzie poddanie się manualnemu drenażowi limfatycznemu, który stymuluje krążenie krwi oraz limfy, usuwa toksyny, natlenia i odżywia komórki, regeneruje skórę, która staje się gładka i elastyczna.

MASAŻ TWARZY – upiększa i relaksuje. Z powodzeniem można wykonywać go w domu, oczywiście stosując się do odpowiednich reguł. Uelastycznia skórę, działa przeciwzmarszczkowo, poprawia ukrwienie skóry i ją wyjątkowo wygładza. Odstresowuje i działa uspokajająco. Pobudza krążenie krwi co rozszerza pory i pozwala na wniknięcie większej ilości składników odżywczych ze stosowanych kosmetyków. Działa także przeciwbólowo! Taki masaż wykonywany kolistymi ruchami od szyi w górę, 2 x dziennie po 5 minut podczas aplikacji kremu, wzmocni, odbuduje i doda blasku skórze twarzy.
MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY – zazwyczaj całego ciała. Stosowane podczas masażu zapachowe olejki mają przede wszystkim oddziaływać na nasz zmysł węchu i tym samym w zależności od wybranego zapachu: uspokajać, rozluźniać lub pobudzać i dodawać energii.

MASAŻ KOSMETYCZNY – działa korzystnie na twarz i szyję, polega na oczyszczeniu skóry z martwego naskórka, usunięciu toksyn i poprawie krążenia krwi i limfy. Skóra odzyskuje piękną barwę oraz blask i jędrność. Seria takich zabiegów potrafi zlikwidować małe zmarszczki i wyraźnie spłycić głębsze. Dodatkowo relaksuje i odpręża.
MASAŻ BAŃKAMI – świetny na cellulit masaż wykorzystujący terapię podciśnieniową. Polega na zasysaniu skóry oraz tkanki podskórnej do bańki, w której utworzyło się podciśnienie.

MASAŻ LECZNICZY – wyrównuje pewne zaburzenia oraz leczy je. Przypomina masaż klasyczny. Rozluźnia miejscowe przykurcze, likwiduje różnego rodzaju ból, np. wywołany rwą kulszową. To tak naprawdę każdy masaż, który w jakiś sposób leczy nasz organizm. Często poprzedza się go naświetlaniem podczerwienią czy okładami rozgrzewającymi.
MASAŻ IZOMETRZYCZNY – to silne i głębokie masowanie mięśni w czasie skurczu izometrycznego. Zwiększa masę mięśniową oraz rozwija siłę.
MASAŻ SPORTOWY – współcześnie niezbędny element treningu sportowców. Masaż po treningu rozluźnia mięśnie i zwalcza zmęczenie. Konieczny jest także w czasie, gdy mięśnie ćwiczącego nie mogą samoistnie odpocząć, np. podczas turniejów i wieloetapowych wyścigów.
MASAŻ KRĘGOSŁUPA – przywraca kręgi do ich właściwego położenia oraz przywraca ich prawidłową ruchomość. Odpręża mięśnie grzbietu, niezastąpiony przy skrzywieniu kręgosłupa, przeciążeniach i skoliozie.
MASAŻ SEGMENTARNY – pomaga w leczeniu chorób narządów wewnętrznych. Używając określonych chwytów, uwzględnia wszelkie zmiany odruchowe i podaje sposoby ich usuwania. To zazwyczaj uzupełnienie masażu klasycznego.

AKUPRESURA – inaczej masaż punktowy – udrażnia kanały energetyczne poprzez odpowiednie formy ucisku, daje efekty zarówno profilaktyczne jak i terapeutyczne.
MASAŻ STÓP – od pewnego czasu wiadomo, że uciskając pewne określone miejsca na stopach i dłoniach oddziałujemy na różne narządy w naszym organizmie. Masaż poprawia przepływ energii przez ciało, likwiduje ból i napięcie konkretnych narządów.
MA-URI – nowozelandzka sztuka masażu, rytuału uczącego żyć w harmonii z naturą. Podczas masażu wykorzystywana jest odpowiednia muzyka pobudzająca dodatkowo zmiany w ciele i psychice osoby poddanej polinezyjskiemu masażowi. Zabieg ma poprawić zdrowie, relację z ludźmi, naturą i samym sobą.
MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI – łączy drenaż, termoterapię, akupresurę, aromaterapię oraz masaż szwedzki. Zazwyczaj towarzyszy mu uspokajająca muzyka i pięknie pachnące olejki eteryczne. Rozluźnia ciało i zmniejsza stres działając bezpośrednio na termoreceptory w skórze osoby masowanej.

Istnieje ogromna ilość innych masaży, o których można byłoby pisać godzinami. Warto chociażby wspomnieć o: masażu tybetańskim, tajskim, masażu podwodnym i wodnym, masażu kontrlateralnym, shiatsu, masażu stemplami i różnych odmianach masażu ajurwedyjskiego.

Pamiętajcie, że nie każdy może poddać się masażom – najczęstsze przeciwwskazania (zwłaszcza masażu kosmetycznego) to:
  • ciąża (istnieją specjalne masaże skomponowane dla kobiet w ciąży!),
  • stany zapalne, alergiczne i zakaźne skóry,
  • stany gorączkowe,
  • wady serca,
  • zapalenie żył i świeże zakrzepy,
  • nadczynność tarczycy.
Dlatego tak ważne jest, aby masażysta przed wykonaniem zabiegu przeprowadził dokładny wywiad z masowaną osobą.

To już wszystko na dzisiaj. Do zobaczenia!

You Might Also Like

5 komentarze

  1. Czy jest ktoś, kto nie lubi masaży? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że nie :) każdy lubi takie odprężenie :)

      Usuń
  2. Ja bym tylko zmieniła tu masaż antycellulitowy bo drenaż ogólnie wykonuje się by pozbyć się limfy i obrzęków (np po mastektomii) ;)

    OdpowiedzUsuń

Odwiedź stronę Anna Pikura!


Zapraszamy!