Kolagen - białko młodości?

6/16/2016

Witajcie!

Ostatnio dużo pisałam o tym, co robić, aby nasza skóra wyglądała pięknie i młodo. Jak o nią dbać, by była zdrowa, mocna i elastyczna. Sądzę jednak, że warto zagłębić się nieco bardziej w budowę naszego ciała i poznać odpowiedzialne za młodość i regenerację skóry i narządów elementy. Chodzi oczywiście o kolagen. Od kilku lat coraz więcej słyszymy o kosmetykach zawierających kolagen, o suplementach diety a nawet lekarstwach, których głównym zadaniem jest zmobilizowanie naszego organizmu do lepszej, szybszej produkcji kolagenu lub do uzupełnienia jego braku. To wszystko pięknie brzmi, jednak w rzeczywistości wcale nie jest takie proste, bo kolagen jest bardzo wymagającym białkiem. Zacznijmy jednak od samego początku.

Skóra właściwa stworzona jest z tkanki łącznej a tkanka łączna jest tak powszechna, że pojawia się jako budulec w każdym narządzie człowieka. Ów tkanka składa się z trzech rodzajów włókien: kolagenowych, retikulinowych oraz włókien sprężystych. To właśnie od włókien kolagenowych zależy jak wygląda nasza skóra – jak bardzo jest elastyczna, napięta i ... piękna. Kolagen odpowiada również za przeróżne zmiany, które zachodzą wewnątrz naszego organizmu. Jest on w stanie odnawiać się, przebudowywać i z powodzeniem likwidować negatywne czynniki metaboliczne. Niestety, z wiekiem włókna kolagenu stają się słabsze, skóra staje się sucha i pokryta zmarszczkami, gdyż zanikają gruczoły potowe i łojowe, za budowę, których także odpowiedzialna jest tkanka łączna i kolagen. Starzenie się skóry to właśnie efekt przekształcania się w tkance łącznej kolagenu rozpuszczalnego – potrafiącego pobierać wodę, w kolagen nierozpuszczalny. I tak jak po 26 roku produkcja włókien kolagenowych zwalnia, to w wieku 60-70 lat w organizmie człowieka zupełnie ustaje jego odtwarzanie, co ma związek z zanikiem aktywności neurohormonalnej. Nie tylko ma to efekty zewnętrzne, zaczynamy także odczuwać to jako pogorszenie zdrowia: najcharakterystyczniejszy efekt braków kolagenu to problem ze stawami i kośćmi.
Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w organizmie człowieka. To także 1/3 wszystkich białek, które znajdują się w naszym ustroju – przykładowo to 90% białek w oku i 70% budulców stałych w naszej skórze! Kolagen jest podporą skóry, odpowiedzialną za bycie napiętą, sprężystą i elastyczną. To główny składnik tkanki skórnej! Białko to pojawia się u wszystkich kręgowców, jednak różni się ze względu na charakterystykę budowy oraz miejsce występowania.
Na dzień dzisiejszy wyróżniamy 20 typów kolagenu. 12 z nich w pełni znamy, istnieje jednak 8 niesklasyfikowanych rodzajów kolagenu, nauka bowiem nadal bada ich właściwości i funkcje względem organizmu człowieka.
Kolagen typu I – to najpowszechniejszy kolagen występujący w ludzkim ciele. Znajduje się w skórze, tkance podskórnej, ścięgnach, tkance bliznowatej i łączącej kości.
Kolagen typu II – jest jednym z budulców chrząstek stawowych.
Kolagen typu III – jest składnikiem włókien tkanki łącznej właściwej siateczkowej, pojawia się także podczas zabliźniania się ran w tkance z fibroblastów.
Kolagen typu IV – pomiędzy tkankami organizmu tworzy się cienka membrana z mikrowłókien międzytkankowych. Kolagen typu IV jest budulcem ów mikrowłókien, czyli błony podstawnej.
Kolagen typu V – dopełnia kolagen typu I, pojawia się na obrzeżach tkanek tworzących blizny, zwany śródmiąższowym.
Kolagen typu VI – spełnia te same funkcje, co poprzedni typ, jest jego odmianą.
Kolagen typu VII – to składnik tkanki nabłonkowej w skórze i na powierzchni tętnic.
Kolagen typu VIII – to budulec śródbłonka odpowiedzialnego za konstrukcję błon śluzowych oraz wnętrza żył i tętnic.
Kolagen typu IX, X, XI – budulce chrząstek, zawsze towarzyszą kolagenowy typu II.
Kolagen typu XII – towarzyszy kolagenowi I i III jako składnik tkanek.
Kolagen. Na rysunku widać jego charakterystyczną budowę.
Kolagen ma bardzo specyficzną budowę – właśnie dlatego dopiero niedawno specjalistom z dziedziny kosmetologii udało się odtworzyć właściwości kolagenu poza organizmem człowieka. Kolagen posiada regularną strukturę. Każdy łańcuch kolagenu zawiera powtarzające się triady aminokwasów. Aminokwasy, które pojawiają się w łańcuchach to zawsze glicyna a także prolina, hydroksyprolina oraz hydroksylizyna. Dwa ostatnie tworzone są z poprzednich w procesie enzymatycznym, do którego niezbędna jest witamina C! To dlatego, podczas przyjmowania suplementów z naturalnym kolagenem tak ważne jest stałe i wysokie stężenie witaminy C w ludzkim organizmie.

CIEKAWOSTKA: zatrzymanie syntezy kolagenu spowodowane brakiem witaminy C powoduje szkorbut – chorobę, która polega na uszkodzeniu skóry, błony śluzowej oraz na wypadaniu zębów. Szkorbut to choroba, która przed laty najczęściej występowała wśród marynarzy, żołnierzy obleganych twierdz lub wśród zesłanych na Sybir. Objawy szkorbutu widać u ludzi po ok. 70 dniach diety pozbawionej kwasu askorbinowego.

Każda cząsteczka kolagenu (dzięki swojej regularnej budowie) tworzy podjednostki złożone z trzech cząstek – czyli tropokolageny. Ów skręcone ściśle cząstki o budowie helisy posiadają wielkość 0,3 nm czyli są aż o 0,06 nm mniejsze od pozostałych białek. Kolagen jest charakterystycznym elastycznym rusztowaniem utrzymującym narządy wewnętrzne na swoim miejscu. Potrafi odpowiednio dopasować się do warunków zewnętrznych związanych z obciążeniem mechanicznym a także zmianami hormonalnymi i naczyniowymi.

Współcześnie kolagen stosuje się w praktycznie każdej dziedzinie życia.  Od produktów spożywczych (osłonka do kiełbas, składnik żelatyny) przez chirurgię (chirurgia oparzeń, chirurgia plastyczna, nośnik leków), dietetykę (kontrola wagi), farmakologię, kosmetologię, medycynę estetyczną (wypełniacz zmarszczek) po fotografię!

Kolagen jest wyjątkowym białkiem, które odpowiada za regenerację naszego organizmu, za jego młodość i zdrowie. Jak jednak poradzić sobie z jego niedoborem? Kolagen znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Jednak w jedzeniu (galarety, nóżki, żelatyna) jest go bardzo mało, nie posiada wszystkich aminokwasów i jest trudno przyswajalny. Najlepszym wyborem będzie więc suplementacja. Przez lata stosowano w suplementach i kosmetykach kolagen bydlęcy (wołowy lub wieprzowy), który mimo, że tańszy zbytnio różni się od kolagenu ludzkiego, cząsteczki są znacząco większe, zmniejsza się więc jego wchłanialność a sam kolagen w żaden sposób nie jest w stanie zintegrować się z kolagenem w naszym organizmie. Dopiero kolagen rybi o budowie helistycznej, takiej jak u człowieka ma możliwość wkomponowania się w struktury kolagenowe w organizmie ludzkim. Ma małe cząsteczki, które są świetnie wchłanialne. Stworzony przez kosmetologów hydrat kolagenu ze skórek rybich jest idealnym składnikiem do wszelkich produktów dermokosmetycznych (oczywiście najskuteczniejszy jest, gdy stosowany w swojej jak najnaturalniejszej formie).  Natomiast liofilizat (cząsteczki pozbawione wody) hydratu, czyli zbiór wolnych aminokwasów stosuje się standardowo do suplementacji doustnej. Taki naturalny kolagen nazywa się kolagenem aktywnym biologicznie. Nie jest on łatwo dostępny z powodu swojej ceny i specyficznych warunków przechowywania (chłodne, ciemne miejsca, krótki czas ważności). Raczej nie znajdziecie go w aptekach i drogeriach, a bezpośrednio u producenta. Mimo, że kolagen biologicznie aktywny jest droższy, jest on również bardzo skuteczny.

Główne efekty stosowania kolagenu (zarówno w formie kosmetycznej jak i suplementów):
 • regeneracja układu kostno-szkieletowego oraz mięśniowego;
 • profilaktyka zdrowych stawów, skóry, kości, wiązadeł, ścięgien, chrząstek;
 • regulacja gospodarki wodnej organizmu;
 • nawilżenie (dzięki postaci biopolimeru wiążącego wodę – podczas stosowania kolagenu zawsze towarzyszyć powinny mu duże ilości wody!);
 • kontrola wagi;
 • regeneracja włosów, skóry, paznokci;
 • stymulacja tworzenia się komórek;
 • przyspieszenie wchłaniania wapnia;
 • to przeciwutleniacz i źródło aminokwasów;
 • kolagen rybi zawiera hydroksyprolinę działającą przeciwreumatycznie;
 • redukcja bólu zwyrodnieniowego stawów.


Każdy więc powinien stosować naturalny kolagen. Kto jednak, dzięki niemu zyska najwięcej? Z pewnością sportowcy; osoby prowadzące aktywny tryb życia; osoby dbające o siebie; osoby, które przebyły różne choroby, operacje, po urazach i w okresie rekonwalescencji; kobiety przechodzące menopauzę; osoby dbające o linię; osoby z nadwagą i przeciążonymi stawami; osoby o słabej odporności; osoby starsze, osoby chcące mieć zdrowe zęby, kości i włosy oraz osoby wykonujący pracę siedzącą.

CIEKAWOSTKA: kolagen to świetne rozwiązanie na wypadające i łamliwe włosy. Także u mężczyzn, którym grozi łysienie androgenowe.

To już wszystko, co chciałam wam dzisiaj przedstawić na temat kolagenu. Jest to równie ważny składnik naszego organizmu jak woda tylko w stanie stałym :)
Pamiętajcie kolagen naturalny zawsze kupujcie od sprawdzonych producentów! Tylko kolagen rybi oraz jego regularne stosowanie, zapewnia pełnię wymienionych przeze mnie efektów!
Do następnego razu!

You Might Also Like

2 komentarze

 1. Kiedyś przyjmowałam kolagen przy kontuzji chrząstki kolana. Ale nie wiem czy taki przyjmowany kolagen rzeczywiście działa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolagen (ten aktywny biologicznie), aby zadziałał trzeba regularnie zażywać przez dość długi okres czasu :) Natomiast z pierwszej ręki wiem jak działa na osoby w okresie menopauzy i z problemami ze stawami i bólami reumatycznymi (moja mama i jej znajomi są wyznawcami kolagenu :) haha

   Usuń

Odwiedź stronę Anna Pikura!


Zapraszamy!