Mieć olej w głowie i na toaletce - część II

6/09/2016

Witajcie!
Jak obiecałam troszkę ponad tydzień temu dziś dalej kontynuujemy kosmetyczną przygodę z olejami roślinnymi. Postanowiłam zebrać w jednym miejscu i wymienić zalety najbardziej znanych i kosmetycznie ukierunkowanych olejów roślinnych, które odejmą wam lat, dodadzą piękna i sprawią, że będziecie się czuć świetnie we własnej skórze. No i bardzo eko :)



  • Olej arganowy – ten naturalny kosmetyk pochodzi z... drzewa o nazwie argania żelazna. To bardzo cenny olej , któremu nadano przydomek "Złoto Maroka". Ma piękny złocisty odcień, konsystencję wonno-oleistą i nie posiada zapachu. Doskonale się wchłania i zawiera spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych OMEGA 3 oraz 6 i 9 a także witaminę młodości: E. Olej arganowy wygładza i napina skórę dojrzałą, działa odkażająco oraz ochronnie na skórę problematyczną a dzięki zawartości naturalnego skwalenu, odnawia płaszcz lipidowy skóry. Niezastąpiony do demakijażu skóry wrażliwej, trądzikowej i alergicznej oraz pielęgnacji delikatnej skóry noworodków.
  • Olej z owoców avocado – a dokładniej wytwarzany z ich suchego miąższu. Świetnie się wchłania. Uelastycznia i wygładza skórę. Zawiera całą gamę witamin (A, B, K, H, PP i E) oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy, proteiny i lecytynę. Łagodzi, regeneruje i działa przeciwalergicznie (stosowany w leczeniu egzemy i łuszczycy). Co ciekawe posiada naturalny faktor ochronny przed promieniowaniem słonecznym! Jest bardzo trwały, jeżeli przechowamy go w odpowiednio zimnym miejscu. Olej z awokado znajdziemy w balsamach, kremach do cery dojrzałej, odżywkach do włosów, żelach/płynach do kąpieli, czy jako składnik olejków do masażu.
  • Olej z arbuza – raczej z jego pestek :) Jego konsystencja charakteryzuje się lekkością a działanie delikatnością. Posiada ogromne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto stosować go, jeżeli chcemy odżywić i nawilżyć naszą skórę a także pozbyć się podrażnień. Z powodzeniem mogą go stosować osoby o każdym rodzaju skóry, sprawdza się nawet w pielęgnacji wrażliwej skóry noworodków. Warto stosować go również na suche i łamliwe włosy!
  • Olej babassu – to olej z nasion palmy właśnie o tej nazwie. Dzięki składnikom przypominającym budowę ludzkiego naskórka, świetnie się wchłania, wzmacnia i zmiękcza skórę. Posiada temperaturę topnienia podobną do temperatury naszego ciała. Zapobiega przed utratą wilgoci w głębokich warstwach skóry.
  • Olej bawełniany – kolejny olej, który może pochwalić się sporą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Świetnie regeneruje skórę i chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dzięki działaniu odżywczemu i nawilżającemu nie ma sobie równych w walce ze zrogowaciałą i spierzchniętą skórą. Nadaje się do pielęgnacji skóry alergicznej i bardzo wrażliwej.
  • Olej brzoskwiniowy – świetnie współgra ze skórą wrażliwą. Jest wyjątkowo delikatny i zawiera sporo witaminy E – zwanej "witaminą młodości".
 
  • Olej z kminku czarnego (czarnuszki siewnej) – czarnuszka pochodzi z Europy południowej oraz z terenów Azji wschodniej. Współcześnie, często uprawia ją się także na innych terenach (nawet w Polsce). Oprócz witaminy E i kwasów nienasyconych, kminek czarny posiada duże ilości kwasu alfa-linolenowego, kwasu olejowego i linolowego oraz olejków eterycznych. Działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Działa niczym przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Olej z pestek dyni – podobnie jak olej z kminku, ten także zawiera duże ilości kwasu olejowego i linolowego a także: potas, cynk, selen, kwas palmitynowy, beta-karoten oraz witaminy A, C, D. Niezastąpiony z oznakami starzenia się skóry, wygładza zmarszczki, nawilża oraz natłuszcza skórę. Dodatkowo oczyszcza i rozjaśnia cerę. Warto stosować go na rozstępy! Oraz jako odżywczą maseczkę do włosów.
  • Olej z dzikiej róży – ten najbardziej wyjątkowy wytwarzany jest w Chile. Mimo, że to olej schnący, zdziała cuda na cerach suchych, wrażliwych oraz naczyniowych i dojrzałych. W składzie zawiera kwas linolowy, alfa-linolenowy, witaminy A, B i C, flawonoidy, karotenoidy oraz garbniki. Leczy trądzik i łuszczycę. Działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, chroni i regeneruje skórę. Wygładza drobne zmarszczki! W wersji nierafinowanej jest dosyć ciężki do nabycia, gdyż  posiada krótki termin przydatności (maksymalnie 2 miesiące – 10 tygodni).
  • Olej z drzewa herbacianego – warto stosować go do pielęgnacji skóry trądzikowej. Łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie ran a dodatkowo działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i antywirusowo. Połączony z dekstrynami (oligosacharydy) wzmacnia swoją skuteczność i wydłuża trwałość.
  • Olej z jojoby – wytłacza się go z nasion krzewu Simmondissia chinensis californica. Doskonały dla każdego rodzaju skóry, zwłaszcza do trądzikowej i tłustej. Reguluje wydzielanie sebum, świetnie się wchłania, dzięki skwalenom skóra pozostaje nawilżona i odżywiona. Warto stosować go podczas ciąży i po niej, aby zapobiec lub już pozbyć się rozstępów. Równie skutecznie działa na łupież, zapalenia skóry i poparzenia słoneczne. To dosyć popularny olej, dlatego nie ma problemu z zaopatrzeniem się w niego na naszym rynku kosmetycznym.
  • Olej kokosowy – odżywi i nawilży wszystko, co suche. Doskonały dla bardzo suchej skóry i przesuszonych i zniszczonych włosów. Jeden z jego składników – kwas laurynowy – łagodzi, przyspiesza gojenie się ran oraz odkaża i działa antybakteryjnie, co sprawia, że jest doskonałym pomocnikiem w walce z trądzikiem! Olej kokosowy zachowuje się niczym ochronny faktor przeciwsłoneczny – SPF 10! Ponadto ma działanie antyalergiczne.
  • Olej z krokosza barwierskiego – inaczej olej saflorowy. Doskonale spisze się podczas pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, antyoksydantom oraz witaminie E w oczyszczonej formie nie podrażnia nawet wrażliwej skóry. Działa przeciwzapalnie i odkażająco. Reguluje wydzielanie sebum. Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Często stosuje się olej z krokosza podczas masaży.
  • Olej marchwiowy – dzięki beta-karotenowi nadaje skórze piękny złocisty odcień. Witaminy z grupy B, witamina C oraz sole mineralne pomagają wygładzić i uelastycznić skórę. Olej marchwiowy łagodzi podrażnienia związane z poparzeniami słonecznymi, chroni przed promieniowaniem UV i posiada działanie antyrodnikowe. Nawilża skórę i zmiękcza naskórek.
  • Shea Butter – czyli olej z masłosza, wytłaczany właśnie z owoców afrykańskiego drzewa orzechowego o tej nazwie. Chroni, pielęgnuje i koi skórę. W jego składzie znajdziemy witaminy A i E oraz naturalną alantolinę. Świetnie spisze się przy pielęgnacji połamanych włosów. Poradzi sobie także z trądzikiem, łuszczycą i różnymi dermatozami. Masło shea działa antystarzeniowo!
  • Olej migdałowy – nie posiada zapachu i smaku, tłoczony ze słodkich migdałów łagodzi i pielęgnuje każdy rodzaj skóry, zwłaszcza suchą i wrażliwą (także u najmłodszych). Dzięki witaminom A i E skóra staje się lepiej ukrwiona i mocniejsza, zyskuje ładniejszy koloryt. Olej ten odżywia i regeneruje skórę, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i jest antyalergiczny! Warto stosować go podczas ciąży, by zapobiec rozstępom.
 
  • Olej z pestek moreli – skierowany przede wszystkim do osób ze skórą suchą, szorstką, popękaną, mieszaną oraz wrażliwą (także u dzieci). Nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas oleinowy, linolowy, witamina A i B 17 sprawiają, że świetnie nawilża, odżywia i pielęgnuje skórę. Doskonale się wchłania, więc z powodzeniem można zastąpić nim raz na jakiś czas balsam! Zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek!
  • Olej z ogórecznika lekarskiego – jeżeli wasza skóra jest sucha, wrażliwa i popękana, ten olej z pewnością ją nawilży, odżywi i zregeneruje. To prawdziwa bomba składników aktywnych. W oleju z ogórecznika znajdziemy: magnes, potas, sole mineralne, alantoinę, kwasy organiczne, śluz, garbniki i flawonoidy oraz wyjątkowy kwas gammalinolenowy.
  • Olej z oliwek – potocznie oliwa. Niezbędny do pielęgnacji słabo ukrwionej i suchej skóry. Równie dobrze sprawdzi się jako odżywcza maska na włosy oraz substancja do pielęgnacji paznokci. Oliwa w składnikach zawiera przeciwutleniacze działające antystarzeniowo i chroniące organizm przed wolnymi rodnikami.
  • Olej z orzechów laskowych – pełny białka, witamin, składników mineralnych, kwasów linolowego i olejowego – odżywi, stonizuje i wypielęgnuje skórę zmęczoną suchą i wrażliwą.
  • Olej z orzechów makadamia – jeżeli zależy wam na jędrniejszej i bardziej elastycznej skórze sięgnijcie właśnie po ten olej. Dzięki witaminom A, B i E oraz składnikom mineralnym przyda się także osobom walczącym z trądzikiem różowatym oraz pękającymi naczynkami. Jego zaletą jest świetna wchłanialność.
  • Olej rokitnikowy – tłoczony z nasion rokitnika zwyczajnego. Bardzo podobny w składem do olejów lnianych i słonecznikowych. Działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie oraz kojąco. Chroni przed promieniowaniem słonecznym. Znajdziemy go w składzie kosmetyków regenerujących, przeciwsłonecznych oraz antystarzeniowych. Warto stosować go podczas odmrożeń, oparzeń, w kojeniu różnego rodzaju ran oraz egzem.
  • Olej z rdzawej róży muszkatołowej – wytłaczana z dzikich róż. Dzięki kwasom oleinowym, linolowym, kartenoidom i flawonoidom a także witaminie C, A i E doskonale nawilża suchą skórę, wygładza blizny, regeneruje tkanki i likwiduje przebarwienia! Znajdziemy go w kosmetykach dla cery dojrzałej, suchej, borykającej się z egzemą lub z przebarwieniami.
  • Olej rycynowy – wytwarzany jest z nasion wilczomlecza. Można rozpuścić go w alkoholu. Często pojawia się w składzie pomadek do ust. Pielęgnuje rzęsy, brwi i przesuszone włosy o rozdwajających się końcówkach. Olej rycynowy swoje właściwości zawdzięcza: kwasowi rycynolowemu, oleinowemu, linolowemu, palmitynowemu oraz kwasowi stearynowemu.
  • Olej ryżowy – często stosowany podczas masaży, dzięki swoim właściwościom uspokajającym, nawilżającym i odżywiającym. Skuteczny w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Chroni przed promieniowaniem UV (tylko w niewielkim stopniu). Witamina E sprawia, że dobrze się przechowuje oraz nie powoduje alergii. Do jego składników czynnych możemy zaliczyć: kwas oleinowy i linolowy, antyutleniacz tokotrienol zapobiegający wolnym rodnikom oraz antystarzeniowy gamma oryzanol.
  • Olej sezamowy – doskonale działa na skórę suchą, wrażliwą i słabo ukrwioną. Zapobiega utracie wilgoci w skórze głębokiej, chroni przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, uelastycznia skórę. Ponadto rozgrzewa, odtruwa i reguluje zarówno wytwarzanie sebum jak i metabolizm komórkowy i krążenie krwi oraz limfy w organizmie.
  • Olej słonecznikowy – znany i lubiany w polskiej kuchni. Równie wart uwagi w kosmetyce. Posiada sporo witamin i lecytynę a także nienasycone kwasy tłuszczowe, woski i karoteny. Niezastąpiony w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej. Świetnie się wchłania. Pozostawia skórę miękką i gładką. Działa przeciwrodnikowo, przeciwzapalnie i normalizująco. Nie zapycha skóry! Znajdziemy go w kosmetykach do ciała także tych przeciwsłonecznych, bo posiada naturalne filtry UV.
  • Olej sojowy – dzięki lecytynie, kwasom tłuszczowym i witaminie E sprawia, że skóra wygląda zdrowo i młodo, jest świetnie nawilżona i odżywiona. Olej chroni przed utratą wilgoci z warstw skóry głębokiej. Wyjątkowo dobrze się wchłania. Polecany zwłaszcza osobom z cerą tłustą, mieszaną i zanieczyszczoną. Często pojawia się jako podstawowy składnik w wielu kosmetykach.
 
  • Olej z wiesiołka – spisze się wyjątkowo dobrze podczas pielęgnacji skóry dojrzałej i suchej. Nienasycone kwasy tłuszczowe w tym oleju spowalniają proces starzenia się skóry. Olej odpowiada za regulację ilości wilgoci w organizmie, wytwarzania sebum. Ładnie napina i uelastycznia skórę.
  • Olej z pestek winogron – tłoczy się go z nasion winogron. Zawiera duże ilości kwasu linolowego. Podobnie jak olej sojowy, ten także najlepiej zatroszczy się o skórę tłustą, mieszaną i zanieczyszczoną. Olej z pestek winogron tonizuje skórę, szybko się wchłania i nie zatyka porów.
  • Olej ze żmijowca – wytłaczany z nasion żmijowca zwyczajnego. Posiada żółtą barwę i delikatny roślinny zapach. Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych działa przeciwzapalnie i łagodząco. Wygładza i nawilża skórę dojrzałą, wrażliwą oraz suchą.

To już wszystkie oleje, o których chciałam Wam dzisiaj napisać. Do wyboru macie ogromną ilość produktów, które przygotowała dla nas sama natura :) Ja również polecam kosmetyki (jak Anna Pikura), które zawierają same naturalne składniki w tym właśnie oleje roślinne :) To prawdziwe cudeńka.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na następny wpis!

You Might Also Like

2 komentarze

  1. Ale skarbnica dobroci!Już od dawna sobie obiecuję, że się przekonam do olei, ale ciągle nie mogę się przełamać, ich tłusta konsystencja mnie zniechęca :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Haha tak wszystkie są raczej tłuste, ale niektóre świetnie się wchłaniają w naszą skórę. Zawsze też możesz próbować korzystać z kosmetyków, w których ów oleje są już zawarte :)

      Usuń

Odwiedź stronę Anna Pikura!


Zapraszamy!