Dieta na zdrowie skóry!
4/24/2016Witajcie!
Dziś zadbamy o naszą skórę od wewnątrz. Poprzednie wpisy skupiały się na zewnętrznej pielęgnacji skóry. Jednak za każdym razem wspominałam jak ważna jest dieta oraz odpowiednia ilość wody, którą wypijamy, aby pielęgnacja zewnętrzna była skuteczniejsza a efekty szybsze, lepiej widoczne i długotrwałe.
Dzisiejsze czasy negatywnie wpływają na zdrowie naszej skóry. Klimatyzowane pomieszczenia, palenie papierosów, niedosypianie, solarium, ciągły pośpiech i wszechobecny stres niszczą nasze piękno. Często kosmetyki to za mało aby odzyskać utracony blask. Warto więc wesprzeć nasz organizm od wewnątrz. Istnieją doskonałe suplementy diety, które mogą w tym pomóc (polecamy wyjątkowy kolagen w kapsułkach Anna Pikura), my możemy dodatkowo zwrócić uwagę na to, co jemy.
Oto jak osiągnąć zdrową, piękną cerę i jak pozbyć się trądziku, plam oraz pękniętych naczynek. Oto kosmetyki, które powinnyśmy codziennie widzieć na naszych talerzach!
NIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE
Kwasy tłuszczowe omega-3 przede wszystkim pomagają w regeneracji skóry, działają przeciwzapalnie, uodparniają skórę na szkodliwe czynniki zewnętrzne, zmniejszają obrzęki i zaczerwienienia, ostatnie badania potwierdziły także, że kwasy tłuszczowe zapobiegają rakowi skóry.
Gdzie znajdziecie kwasy omega-3? Najwięcej kwasów nienasyconych jest w rybach morskich (łososie, śledzie, sardele, sardynki czy makrele), w olejach roślinnych (rzepakowe, lniane, sojowe), w orzechach włoskich oraz w jajach (dokładniej w żółtkach).
Dla kogo najbardziej? Kwasy omega-3 pozytywnie działają na każdą skórę. Jednak osoby z cerą alergiczną i suchą powinny zwrócić szczególną uwagę na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie.
ANTYOKSYDANTY
Inaczej przeciwutleniacze. Osłabiają one działanie wolnych rodników. Czym są wolne rodniki? Występują one w uszkodzonych cząsteczkach z brakującym elektronem lub mających ich nadmiar. Wolne rodniki szukają innych cząsteczek, którym mogłyby oddać elektron lub zabrać potrzebny, tym samym uszkadzając kod genetyczny i powodując mutacje oraz zmiany rakowe. Jeżeli chodzi o efekty wolnych rodników na skórę to niszczą włókna kolagenowe i elastynę, co powoduje starzenie się skóry, utratę jędrności i zmarszczki.
Oczywiście, organizm automatycznie chroni się przed wolnymi rodnikami, jednak z wiekiem system obronny organizmu słabnie a przeciwutleniaczy trzeba dostarczać w kosmetykach (luksusowe biokremy Anna Pikura doskonale pozbywają się wolnych rodników) lub w jedzeniu.
Gdzie znajdziecie antyoksydanty? Najlepszym źródłem przeciwutleniaczy są oregano, rozmaryn, tymianek, goździki, cynamon, owoce jagodowe, jagody goji, maliny, porzeczki, jabłka, śliwki, wiśnie, czereśnie, fasola, karczochy, pomidory, arbuzy, orzechy pecan, kakao (gorzka czekolada).
Dla kogo najbardziej? Pokarmy bogate w antyoksydanty spożywać powinny osoby palące papierosy, żyjące w stresie oraz często przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach.
WITAMINY
- Witamina A – przyspiesza odbudowę komórek, utrzymuje gładką, elastyczną i młodą skórę.
- Witaminy z grupy B – doskonałe dla cer szarych, ziemistych z problemem nadmiaru sebum.
- Witamina C – dla osób z trądzikiem i pękającymi naczynkami (Anna Pikura poleca zabieg Kwitnące Jabłonie właśnie z witaminą C).
- Witamina E – witamina młodości, która doda skórze jędrności i blasku.
- Witamina K – niezbędna w walce z cieniami pod oczami oraz pękającymi naczynkami.
Gdzie znajdziecie witaminy? Najwięcej witamin jest w surowych owocach i warzywach. Pod wpływem obróbki cieplnej często tracą większość wartości odżywczych, jeżeli musisz staraj się gotować na parze. Najlepsze dla skóry są: marchewki, brokuły, papryki, awokado, jarmuż, bataty, owoce cytrusowe oraz morele.
MAKROELEMENTY I MIKROELEMENTY
Najlepiej wpływającymi na skórę makro- i mikroelementami są:
- selen, który uelastycznia skórę;
- wapń, który nadaje skórze gładkość i miękkość;
- miedź i żelazo, które poprawiają koloryt skóry;
- potas, który zapobiega wysuszeniu skóry oraz wypryskom;
- cynk, który likwiduje trądzik i przyspiesza gojenie się ran;
- jod, który pielęgnuje skórę suchą, łuszczącą się i szorstką;
- krzem, który zapobiega pękającym naczynkom.
Gdzie znajdziecie mikro- i makroelementy? W orzechach, kiełkach, jajach, tofu, owocach morza, batatach, awokado, wątróbce, pełnoziarnistych produktach, pestkach dyni oraz otrębach.
WODA
To kluczowy składnik diety, który zagwarantuje wam piękną i zdrową skórę. Pij codziennie minimum 2 litry nisko- lub średniomineralizowanej niegazowanej wody mineralnej.
Cera również podziękuje, gdy zamiast napojów gazowanych i soków z kartonów wypijesz herbatę zieloną, napary z rumianku lub mięty oraz soki wyciskane ze świeżych warzyw i owoców.
A CZEGO NIE JEŚĆ?
- Przede wszystkim ograniczcie cukier. Ostatnie badania wykazały, że wysoki indeks glikemiczny przyczynia się do powstawania trądziku! Wysoki poziom glukozy niszczy także białka, będące budulcem kolagenu. Co w efekcie powoduje utratę elastyczności skóry i szybsze się jej starzenie.
- Omijajcie z daleka słone przekąski, które poprzez dużą ilość sodu zatrzymują wodę w organizmie, czego efektami jest spuchnięta skóra oraz worki pod oczami.
- Alkohol – ma podobny efekt do sodu a dodatkowo kolorowe drinki zawierają ogromne ilości kalorii. Ponadto alkohol rozszerza naczynia krwionośne i powoduje rodzaj stanu zapalnego na powierzchni skóry.
- Uważajcie na smażone potrawy. Tłuszcze podgrzane do pewnej temperatury mogą wytwarzać związek zwany HNE, który powoduje, że nasza skóra staje się sucha, obwisła i szara.
KOSZ Z ZAKUPAMI
A oto, co warto kupić, gdy przyjdzie nam kolejny raz zapełnić naszą lodówkę:
- Migdały, pełne witaminy E.
- Marchew – bogatą w witaminę A, która świetnie działa na oczy i pomaga pozbyć się wyprysków, regulując produkcję sebum. Podobnie na skórę działa mleko i ser cheddar.
- Gorzką czekoladę, która dzięki flawonolom (przeciwutleniaczom) wygładza skórę, chroni przed szkodliwym działaniem słońca. Równie dobrze w walce z wolnymi rodnikami poradzą sobie truskawki, szpinak i kalafior.
- Siemię lniane – pełne kwasów tłuszczowych omega-3, o których pisałam troszkę wyżej. Alternatywą dla siemienia jest olej lniany, łosoś, orzechy włoskie.
- Zieloną herbatę – bogatą w przeciwutleniacze. Działa ona przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Zieloną herbatę pijemy tylko gorącą! Możemy wybrać delikatniejszą, równie zdrową – herbatę białą.
- Szpinak, który posiada kwas foliowy wspomagający zdolność komórek do odbudowy. Zawarta w szpinaku woda przenikając przez błony komórkowe nawadnia skórę i ją ujędrnia. Podobnie działają wszelkie rośliny kapustne.
- Bataty – zawierające dużą ilość witaminy C.
- Pomidory – które dzięki likopenowi doskonale neutralizują wolne rodniki! Pomidory warto jeść w sosach, nie szkodzi im obróbka cieplna! Alternatywnie, aby osiągnąć podobne rezultaty możecie zjeść arbuza.
- Tuńczyka w puszce, pełnego selenu pomagającego w zachowaniu jędrnej i gładkiej skóry! Równie skuteczne w walce z wiotką skórą są orzechy brazylijskie.
To już koniec naszego dietetycznego wpisu :) Dziś przypada Europejski Dzień Śniadania. Polecam więc mega zdrową owsiankę posypaną siemieniem lnianym i świeżymi owocami :) Smacznego!
Życzę wam miłego wieczoru.
2 komentarze
Bardzo ciekawy wpis :) Z wymienionych składników koszyka tylko siemię lniane mi nie leży :P
OdpowiedzUsuńJa także raczej średnio podchodziłam do siemienia lnianego, jednak jako składnik np. smoothies prawie wcale go nie czuć, a przynosi niesamowite efekty! Pozdrawiam!
Usuń