Barwy wojenne! część 1.
6/23/2016Witajcie!
Ostatnio dużo było postów dotyczących pielęgnacji naszego ciała, dlatego dzisiaj coś z zupełnie innej beczki! Jak wykonać analizę kolorystyczną w domu i jakie kolory w makijażu odpowiadają poszczególnym tonacjom?
Od razu chcę zaznaczyć, że wymienione poniżej podziały na cztery pory roku są podpowiedzią i w żaden sposób nie narzucają jednego danego sposobu malowania się. Jeżeli więc kochasz czerwone pomadki to naprawdę nic nie stoi ci na przeszkodzie do użycia tego czarującego koloru (pamiętaj jednak o ilości odcieni czerwonych pomadek - warto więc dobrać ten, który jeszcze podkreśli twoje piękno!). Często jednak zdarza się, że kręcimy się w drogerii w kółko i nie mamy pojęcia jaki akurat kolor cieni do oczu wybrać lub czy dany rodzaj podkładu spisze się na naszej cerze. Rzadko również sprzedawcy są na tyle dobrze przeszkoleni, że bez problemu dobiorą pasujący do nas odcień pomadki.
Zacznijmy jednak od początku. Johannes Itten to człowiek odpowiedzialny za stworzenie analizy kolorystycznej oraz podziału kolorów na cztery grupy odpowiadające czterem porom roku. I tak rozróżniamy kolory ciepłe – wiosnę i jesień, oraz zimne barwy zimy i lata. I tak pani zimie najbardziej pasują kolory jaskrawe i lodowate, pani wiosna najlepiej prezentuje się w jasnych, jaskrawych i intensywnych barwach, dla pani lata stworzone zostały delikatne pastele a pani jesień będzie wyglądać doskonale w odcieniach ciemnych, czekoladowych przełamanych brązem i złotem. Ludzie są częścią natury i to z jej kolorów powinniśmy czerpać inspirację podczas doboru makijażu czy barw ubrań.
W jaki sposób dowiedzieć się, do której pory roku należymy? Najlepiej umówić się z profesjonalną wizażystką na analizę kolorystyczną. Zwykle takie spotkanie trwa minimum dwie godziny i (oczywiście) kosztuje kilkaset złotych. Jednak to wydatek jednorazowy, a nabyta wiedza zostanie z nami do końca życia i często pomoże zapobiec nietrafionym makijażowym zakupom. Niestety, na chwilę obecną jest to ciągle mało popularna usługa w Polsce. Jedynie w największych miastach trafimy na salony kosmetyczne i fryzjerskie, które proponują analizę kolorystyczną. A szkoda, bo dzięki niej możemy:
- mieć świadomość naszej tonacji i gamy kolorów, które nam pasują;
- unikać kupna kosmetyków i ubrań, których kolory mogą nam się podobać, jednak po założeniu/nałożeniu czujemy się w nich źle i leżą niewykorzystane w szafach i na półkach. Musimy pamiętać, że nie zawsze kolor, który uważamy za piękny będzie grał z naszą tonacją a to my mamy być widoczni a nie nasze ubrania/makijaż!
- unikać eksperymentów i niepewności przy wyborze farby do włosów, kolorów makijażu czy biżuterii
- podkreślić (i to chyba najważniejsze!) naszą urodę.
Oczywiście, możemy sami spróbować zrobić taką analizę kolorystyczną. Może ona być utrudniona, ze względu na wiele podrodzajów pór roku – kolorów pośrednich. Mimo wszystko warto mniej więcej wiedzieć w jakich kolorach będzie nam do twarzy. Kiedy zdecydujemy się na własną analizę, najlepiej stanąć przed lustrem i spisać na kartce kolor/odcień karnacji, jej znaki szczególne; naturalny kolor włosów, kolor tęczówek, kolor naszych ust, kolor znamion oraz piegów. Musimy również wiedzieć w jaki sposób skóra reaguje na słońce (na jaki kolor się opala, czy najpierw robi się czerwona, czy jest podatna na oparzenia słoneczne). Kiedy już wiemy to wszystko, możemy dopasować nasze kolory do odpowiedniej pory roku.
W tym artykule opiszę cztery pory roku z trzema podtypami każdy. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich waszą tonację.
WIOSNA
– wiosna jasna – jeżeli masz jasnoniebieskie bądź niebieskozielone oczy, jasne włosy nawet ze złotymi naturalnymi pasemkami i jasną często wrażliwą i naczynkową skórę.
Twoje kolory to przede wszystkim jasne pastele, np. łososiowy, brzoskwiniowy, kolor ecru, waniliowy oraz morski.
– wiosna ciepła – jeżeli brak w twojej kolorystyce zimnych barw. Posiadasz ciepły kolor cery, oczu i włosów oraz złote piegi. Przykładami ciepłej wiosny są Nicole Kidman oraz Charlize Theron.
Twoje kolory to: turkusowy, brązowy w ciepłym odcieniu, khaki, mocny żółty, morski czy granatowy.
– wiosna czysta – twoje kolory to magia kontrastów i brak szarych pigmentów. Jesteś czystą wiosną, jeżeli masz oczy w ciepłych odcieniach zieleni, miodu, turkusu czy brązu, twoja cera jest bardzo jasna, złotawa i brzoskwiniowa a włosy oscylują między miodowym do orzechowego brązu.
Twoje kolory choć bardziej intensywne od poprzednich nadal są podobne, to: turkusy, chabry, kolor łososiowy i morski.
Wszystkie wiosny powinny unikać ciemnych kolorów, które przygaszą ich delikatną urodę. Wiosna to synonim świeżości i nowej energii!
- Jaki powinnaś wybrać podkład? brzoskwiniowy, jasnobeżowy bądź złocistobrązowy.
- Jaki powinnaś wybrać róż? rdzawy.
- Jaki powinnaś wybrać cień do powiek? oliwkowy, khaki, czekoladowy, rdzawy, brązowy, groszkowy, zielony (w barwie mchu).
- Jaką powinnaś wybrać pomadkę? pomarańczową, rudą ceglastą, beżowobrązową lub łososiowoczerwoną, by pasowały do twoich ust o ciepłym czerwonawym odcieniu!
LATO
– lato jasne – jeżeli masz blond włosy, często z popielatą poświatą, cerę delikatną o szarawym odcieniu oraz jasnozielone, jasnoniebieskie lub zielononiebieskie oczy. Kolorystyka podobna do jasnej wiosny.
Twoje kolory to liliowy, pudrowy róż, cytrynowy (pastele), miętowy, lazurowy, wrzosowy.
– lato chłodne – kolory wyrazistsze od poprzednika. Chłodniejsze. Jeżeli masz beżową cerę, włosy w kolorze mysiego blondu, często ze złotymi refleksami i szare, szaro-zielone bądź szaroniebieskie oczy.
Twoje kolory to różowy, granatowy, khaki, morski, lawendowy, ciemny czekoladowy i ciemny szary, szmaragdowy.
– lato oliwkowe/zgaszone – jeżeli masz oliwkową cerę, nawet z szarymi odcieniami, oczy brązowe bądź piwne a włosy pomiędzy jasnym a średnim brązem.
Twoje kolory to: grafitowy, pudrowy różowy, winny czerwony, cappucino.
W odróżnieniu od złocistych piegów i czerwonawych ust wiosny, lato ma piegi szarobrązowe i delikatne, różowe usta. Lato to synonim naturalności i zwiewności.
- Jaki powinnaś wybrać podkład? porcelanowy, bardzo jasny.
- Jaki powinnaś wybrać róż? różowy, łososiowy.
- Jaki powinnaś wybrać cień do powiek? miętowy, fiołkowy, gołębi, złocistobrązowy, kremowy w kolorze szampana.
- Jaką powinnaś wybrać pomadkę? łososiową, koralową, makową, pomarańczowoczerwoną.
JESIEŃ
– jesień ciepła – przypomina ciepłą wiosnę, jednak jest bardziej zdecydowana kolorystycznie. Jesteś ciepłą jesienią, jeżeli masz rude włosy, oczy w ciepłych kolorach, np. w brązach oraz jasną, mleczną cerę. Julianne Moore to przykład ciepłej jesieni.
Twoje kolory to: pomidorowy, żółty (intensywny), brązowy, łososiowy (ciepły), pomarańczowy, ceglany, khaki, makowy).
– jesień zgaszona – szarawa przypominająca chłodne lato. Jeżeli masz ciepły kolor cery, mysi blond bądź jasny brąz włosów oraz oczy w zimnych przygaszonych barwach.
Twoje kolory to: khaki, oliwkowy, kasztanowy, butelkowy, czekoladowy, koniakowy, ceglany. Zgaszona jesień źle znosi kontrastowe kolory!
– jesień głęboka – jeżeli twoja cera i oczy mają ciemne, ciepłe i głębokie zabarwienie (latynoskie).
Twoje kolory to: orzechowy, oliwkowy, khaki, czekoladowy, ciepły beżowy, bakłażanowy.
Wszystkie jesienie powinny unikać srebra. Rude lub złocistobrązowe piegi oraz intensywnie czerwone usta jesieni doskonale wyglądają w intensywnych barwach! Jesień to synonim blasku oraz ciepła.
- Jaki powinnaś wybrać podkład? różowobrązowy, w odcieniach brązu.
- Jaki powinnaś wybrać róż? jasny róż.
- Jaki powinnaś wybrać cień do powiek? fioletowy, jasny granatowy, turkusowy.
- Jaką powinnaś wybrać pomadkę? liliowy, różowy, wiśniowy, malinowy, purpurowy.
ZIMA
– zima czysta – jeżeli masz nasyconą kolorystykę w chłodnych tonach. Czystym zimom często zdarzają się popękane naczynka.
Twoje kolory to kontrastowe: intensywny żółty, biały, czarny, granatowy, fuksjowy.
– zima chłodna – to typ królewny Śnieżki :) Jeżeli masz zimny odcień cery, szare tęczówki i czarne włosy jesteś chłodną zimą. Znane osoby o tej tonacji to Liv Tyler oraz Dita von Teese.
Twoje kolory to intensywne: turkusowy, fuksjowy, biały, szary, granatowy, fuksjowy, czarny, fioletowy.
– zima głęboka – jeżeli masz śródziemnomorski typ urody: ciepły kolor cery, ciemne, brązowe lub czarne włosy i oczy.
Twoje kolory to: krwisty czerwony, szmaragdowy, czarny, biały, intensywny brązowy.
Zima nie lub zgaszonych, pastelowych barw. Stawia na intensywność i kontrast – tylko wtedy zawsze niebieskawy odcień cery i czerwone, nawet bordowe usta będą przyciągały zazdrosne spojrzenia. Zima to synonim kontrastu i wdzięku.
- Jaki powinnaś wybrać podkład? różowobrązowy, różowobeżowy, jasnoróżowy.
- Jaki powinnaś wybrać róż? jasny różowy, różowobrązowy.
- Jaki powinnaś wybrać cień do powiek? różowobrązowy, niebieski, fioletowy, morski, czarnobrązowy.
- Jaką powinnaś wybrać pomadkę? burgundową, malinową, wiśniową jasnoróżową, różowobrązową.
Dla ułatwienia warto na początek określić to, czy nasza tonacja jest ciepła czy zimna, najlepiej do tego wykorzystać kawałki złotych i srebrnych sreberek (na przykład z czekolady). Oczywiście, tak naprawdę w każdym kolorze może być nam do twarzy, jeżeli dobierzemy odpowiedni jego odcień. Wykorzystanie jednak srebrnego i złotego koloru pozwoli nam jednoznacznie określić nasze kolorystyczne preferencje. Jeżeli zatrzymamy się w niepewności pomiędzy dwiema porami roku, warto skorzystać z kilku materiałów w kolorach charakterystycznych dla jednej i drugiej i przykładać do twarzy, porównując ich wpływ na jej wygląd.
To nie twój kolor jeżeli:
- twarz jest zmęczona;
- wydaje się blada;
- wydaje się nienaturalnie zażółcona
- wydaje się poszarzała;
- usta stają się sine i niewyraźne;
- uwidaczniają się cienie pod oczami;
- oczy wydają się pozbawione blasku;
- twarz wydaje się być pozbawiona ekspresji i wyrazu.
To twój kolor jeżeli:
- skóra wydaje się świeża i zdrowa;
- kolor warg jest wyraźniejszy;
- nie widać tak bardzo podkrążonych oczu i rozszerzonych naczynek;
- oczy intensywnie błyszczą, widać ich kolor;
- twarz nabiera wyrazu i ekspresji.
Pamiętajcie, żeby wszystkie kolory porównywać przy dziennym świetle!
To już wszystko na dzisiaj, w następnym poście zapewne więcej będzie o kosmetykach kolorowych :)
Do zobaczenia!
8 komentarze
swietna analiza! zupełnie się z tym zgadzam,jestem czystą zimą :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :) Mam nadzieje, że inne moje wpisy również przypadną Ci do gustu :)
UsuńJa jestem czystą wiosną, ale nie dobieram według tego kolorów bo te, które pasują do tego typu urody nie są zupełnie w moim guście.
OdpowiedzUsuńWłaśnie dlatego na samym początku postu zaznaczyłam, że to są podpowiedzi :) Bo tak naprawdę powinnyśmy czuć się świetnie we własnej skórze bez znaczenia jaki kolor akurat wybrałyśmy :)
Usuńciekawa analiza
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńJa to chyba jestem czystą wiosną, ale raczej noszę inne kolory niż rekomendowane i też mi w nich nie najgorzej :P
OdpowiedzUsuńGrunt to czuć się dobrze ze samym sobą :)
Usuń